A kétnyelvűség nehezen meghatározható fogalom. Több definíciója létezik, melyek más-más jellemzőt hangsúlyoznak. Általánosságban kétnyelvűnek tekintjük azt a személyt, aki a mindennapokban a beszédhelyzetnek megfelelően rendszeresenhasználja mindkét nyelvet.
Nyelvi jellemzők
A kétnyelvű személy nyelvhasználatának jól körülhatárolható jellemzői vannak. Gyakori, hogy a beszélő az egyik nyelv használata közben a másik nyelvből vesz át elemeket, szabályokat, struktúrákat. Ez jelentkezhet pl.beszédritmusban, intonációban, hangképzésben (ez okozza a szokatlan akcentust), de előfordulhat az is, hogy szavakat, kifejezéseket, esetleg nyelvtani struktúrákat vesz át, amely hibákhoz vezethet.
Kisgyermekeknél megfigyelhető, hogy egy kijelentésen belül többször is keverik a nyelveket, mert az egyik nyelv ismerete hiányos, ezért a másikra támaszkodnak. Ha ez három éves korra nem tűnik el, feltétlenül forduljunk logopédushoz. Megelőzéséhez fontos, hogy a gyermek környezetében élő felnőttek szétválasszák a nyelveket, vagyis egy személy konzekvensen mindig ugyanazon a nyelven kommunikáljon a gyermekkel, akkor is, ha a gyermek a másik nyelven válaszol (egy személy-egy nyelv elve).
Kétnyelvűség és nyelvi zavarok
A kétnyelvűség önmagában nem vált ki nyelvfejlődési zavart. Számos előnnyel jár, melyet a média és a kora gyermekkori idegennyelv-tanítással foglalkozó intézmények előszeretettel hangsúlyoznak. Sajnos azonban kevés szó esik arról, hogy a kétnyelvűség negatívan is hathat a nyelvi fejlődésre. Abban az esetben beszélünk negatív hatásról, ha bizonyos kedvezőtlen faktorok jelenléte miatt a gyermekben eleve megvan a hajlam a nyelvi zavarok kialakulására és a kétnyelvűség ezt a hajlamot felerősíti. Kedvezőtlen faktor pl. a fejlődés elmaradása motoros, emocionális és szenzomotoros területen; gyenge hangdifferenciálási képesség ép hallás mellett; kevés nyelvi input mindkét nyelven; a gyermek környezetében élők keverve használják a nyelveket vagy ők maguk sem beszélik jól a nyelvet.
Hogyan vehetjük észre, ha a kétnyelvű gyermeknél nyelvfejlődési zavar áll fenn?