„A nyelvlökéses nyelésre, vagy infantilis nyelésre jellemző, hogy a nyelés folyamán a nyelv rendszerint a szájtérben laposan helyezkedik el, vagy mivel a két fogsor nem záródik megfelelően, a nyelv hegye kicsúszik a fogak közül elől vagy oldalt. Emellett az ajkak záródhatnak. Ez a nyelési forma csecsemő- és kisgyermekkorban fiziológiásnak tekinthető, de előfordulása az életkor növekedésével csökken, és idővel megszűnik. Általában a vegyes fogazat kialakulásától tekintjük a nyelvlökéses nyelést károsnak.”
(Vassné Kovács Emőke – Rehák Gizella dr: A nyelvlökéses nyelés. Nemzeti Tankönyvkiadó 1994.)
Okok
A logopédiai gyakorlatban gyakran találkozunk a nyelvlökéses nyelés jelenségével.
Kialakulásában szerepet játszanak:
- a korai táplálás tényezői: szoptatás, rágás folyamata, ideje
- az örökletes tényezők, esetleges allergia, nagy ormandula, kifejezetten renyhe nyelvizomzat
- káros szokások (ujjszopás) megléte
Az ötéves kor után még fennálló diszfunkciós nyelés ortodonciai (fogszabályzás) és logopédiai következményekkel is jár.
Tünetek
Nyelvlökéses nyelés esetén a rágóizmok gyakran nem lépnek működésbe, ehelyett kompenzatív, száj körüli izomműködést tapasztalunk nyelés során, a nyelvizomzat tónusa többnyire gyenge, a nyelv nyugalmi helyzete nem megfelelő. A rendellenes izomműködés következtében a fogak egymáshoz képest eltolódhatnak, fogazati rendellenességet okozva. Gyakran a szájpadlás íve is magasabb, gótikusabb lesz. Amennyiben a rendellenes izomműködés fenntartja a nyelvlökéses nyelést, az ortodonciai terápia sem lehet sikeres a helyes nyelési folyamat kialakításáig.
A helytelen hangképzés oka áttételesen a nyelési diszfunkció. Az érintett beszédhibák közül a t, d, n, l, sz, z, c, s, zs, cs, ty, gy, ny, r hangok képzése torzulhat, képzésük addentálissá, interdentálissá válhat. Tapasztalataink szerint, amennyiben a nyelvlökéses nyelés áll az említett beszédhibák hátterében, a nyelés korrekciója nélkül végzett hangjavítás kevésbé sikeres.
Vizsgálat
A logopédus komplex vizsgálat – anamnézis, myofunkcionális (izomműködéssel kapcsolatos) nyelési, légzési, fogazati stb. diszfunkciók vizsgálata, beszédvizsgálat - során állapítja meg, vagy zárja ki a nyelvlökéses nyelés meglétét.
A sikeres logopédiai terápia feltételei:
A nyelvlökéses nyelés következtében fennálló fogsorzáródási problémák rendezésében nagy segítségünkre vannak az ún. Myofunctionalis Trénerek, melyek használata a fogazat rendezése és a helyes nyelésfunkció automatizálása szempontjából is javallott.
A terápia egyéni formában, többnyire a szülő jelenlétében történik, mely során a kóros nyelésfunkció súlyosságtól függően kb 3-4. hónap alatt rendezhető. A nyelésterápia befejeztével mindenképp ajánlatos felkeresni ismét a fogorvost a nyelés kontrollja céljából.
Ajánlott oldalak:
http://www.drvolomdental.hu
http://www.drvolomdental.hu/download/hasznalati_utasitas/myo_orvosi_indikacio_uj_rendszer_trener_tipusok.pdf
http://www.fogvedo.hu/index_paciens.php
https://nyelvlokesesnyeles.wordpress.com
http://www.beszed.hu/honap/cikk/a_nyeles_elokeszitese_a_nyelvlokesek_nyeles_terapiaban
Videók: